احتمال تاخیر ۱ ماهه کوچ عشایر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

به گزارش ایسنا، کرمعلی قندالی گفت: برای جلوگیری از برخورد عشایر با مراکز جمعیتی، تصمیم به تاخیر در کوچ آن‌ها و مکانیزه کردن آن (جابجایی دام با کامیون) گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه به دلیل سبک زندگی عشایر این بیماری چندان عشایر کشور را درگیر نکرده است، افزود: بر اساس اطلاعاتی که به دست ما رسیده است از ۲۱۳ هزار خانوار عشایری کل کشور، تنها دو خانوار از عشایر کشور به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند که یکی از این خانوارها از عشایر خراسان شمالی و دیگری از عشایر خراسان جنوبی است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر اینکه یکی از موارد ابتلا بهبود یافته است، گفت: پس از تشخیص بیماری، هر دو خانواده قرنطینه شده‌اند و اطلاعاتی که از دانشگاه علوم پزشکی به ما رسیده نشان می‌دهد که یکی از آن‌ها به طور کامل بهبود یافته و دیگری در شرایط مناسبی به سر می‌برد.

قندالی افزود: برای جلوگیری از شیوع بیشتر احتمالی ویروس کرونا در بین جمعیت عشایری نیاز به اقداماتی است که از جمله آن می‌توان به کارگیری روش‌هایی برای جلوگیری از مواجهه عشایر با مراکز جمعیتی عنوان کرد.

بنا بر اعلام وزارت جهاد کشاورزی، وی با بیان اینکه برای این مهم، مکانیزه کردن کوچ و به تاخیر انداختن آن مد نظر ماست، گفت: موضوع لزوم مکانیزه کردن کوچ را به دولت اعلام کرده‌ایم و برای این امر ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: از این اعتبار برای هر خانواده ۵۰۰ هزار تومان کمک‌هزینه در نظر گرفته‌ایم تا امکان اجاره وسیله نقلیه برای کوچ را داشته باشند.

قندالی تاخیر ۱۵ روزه تا یک ماهه کوچ را در جهت کاهش احتمال مواجهه با مراکز جمعیتی و همچنین آسیب کمتر عشایر از سیلاب عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا تبعات معیشتی و اقتصادی به دنبال دارد، گفت: تاثیرات منفی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد عشایر نیز مانند هر جمعیت دیگری خود را به زودی نشان خواهد داد که برای مواجهه با آن باید آماده باشیم.

قندالی افزود: برای کاهش تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد عشایر، تقویت حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی و همچنین حمایت از تولیدات دامی و زراعی این جمعیت باید مد نظر قرار بگیرد.

انتهای پیام

تعداد مشاهده خبر۸۰ بار

دیدگاهتان را بنویسید