اقتصاد هلند زمینگیر شد

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، آمار نهایی رشد اقتصادی هلند در سه ماهه دوم امسال منفی ۸.۵ درصد اندازه گیری شد که این نرخ پایین ترین نرخ رشد ثبت شده در این کشور از زمان ثبت آمارهای مربوطه در سال ۱۹۸۸ تاکنون بوده است. این نرخ که ۰.۷ درصد بیشتر از برآورد قبلی است، دومین رشد فصلی منفی متوالی هلند محسوب می شود. 

در بین بخش های مختلف، سرمایه گذاری ثابت با رشد منفی ۱۲.۴ درصدی بیشترین نقش را در سقوط رشد اقتصادی هلند داشته و پس از آن نیز مخارج مصرفی با منفی ۱۰.۴ درصد و مخارج دولتی با منفی ۳.۱ درصد قرار دارند. هلند ششمین کانون اصلی درگیر با کرونا در اروپا است و محدودیت های رفت و آمدی هنوز به طور کامل در آن رفع نشده اند.

طبق اعلام مرکز آمار هلند بخش تجارت خارجی نیز در شرایط نامناسبی قرار دارد به طوری که دو سه ماهه منتهی به ژوین، میزان صادرات هلند در مقایسه با سه ماهه قبل ۹.۸ درصد و میزان واردات این کشور نیز ۸.۳ درصد کاهش داشته است. 

هم چنین رشد اقتصادی مالزی نیز وارد محدوده منفی شده است تا جایی که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، در سه ماهه دوم امسال اقتصاد مالزی ۱۷.۱ درصد کوچک شده که این رشد ۹.۷ درصد کمتر از رشد ثبت شده فصل قبل و ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده در این کشور از زمان ثبت آمارهای مربوطه در سال ۱۹۹۸ تاکنون بوده است.

در بین بخش های مختلف، بخش سرمایه گذاری ثابت با رشد منفی ۲۸.۹ درصد بیشترین تاثیر را در ثبت این رشد منفی داشته است و پس ازآن نیز مخارج مصرفی با رشد منفی ۱۸.۵ درصدی و کشاورزی با رشد منفی ۱۵.۴ درصدی در رده های بعدی قرار دارند.

به دنبال انتشار این خبر، بازارهای مالی مالزی دچار ریزش شدند تا جایی که هم ارزش رینگت در برابر دلار و هم شاخص بورس کوالالامپور کاهش یافتند. 

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید