بررسی عملکرد دولت جهت بهره‌گیری از اتحادیه اقتصادی اوراسیا

نورمحمد تربتی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در مورد جلسه امروز (دوشنبه) کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع جلسه امروز بررسی برنامه‌های دولت در جهت بهره‌گیری از قانون موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری جمهوری اسلامی و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بود. هدف این اتحادیه توسعه صادرات محصولات کشاورزی و فرآورده‌های غذایی است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه در جلسه امروز نماینده‌های وزارتخانه‌های کشاورزی، اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه حضور داشتند، اظهار کرد: اتحادیه اوراسیا، هم عضو اروپایی دارد و هم عضو آسیایی. در این اتحادیه ۸۰۰ کالا براساس تفاهمنامه‌هایی بین کشورها مبادله می‌شود. هدف اصلی این اتحادیه ارائه تسهیلات در امر واردات و صادرات است.

وی افزود: ایران عضو اصلی این اتحادیه نیست. البته استفاده از مزایای این اتحادیه ربطی به عضو بودن یا نبودن ندارد. ما امروز در جلسه کمیسیون کشاورزی چگونگی استفاده از ظرفیت این اتحادیه در صادرات محصولات کشاورزی را بررسی کردیم.

تربتی‌نژاد با اشاره به بعضی از مشکلات صادرات کشور تاکید کرد: در این جلسه مقرر شد اعضای شرکت‌کننده طی دو هفته آینده موانع صادرات محصولات کشاورزی را لیست کرده و به کمیسیون ارائه دهند تا کمیسیون گزارشی تهیه کنند و در صحن علنی قرائت شود. هدف کمیسیون ارائه راه‌حل‌هایی برای کاهش موانع و مشکلات صادرات است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید