سقوط کم سابقه بورس های جهانی

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، هر چند سرعت شیوع کرونا در مناطق مختلف چین کاهشی شده است اما انتشار موارد جدید ابتلا به کرونا در کشورهای مختلف، باعث ایجاد موج جدیدی از نگرانی‌ها در بین معامله گران شده است. تاکنون بیش از ۸۰ هزار و ۱۳۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین، ۲۷۰۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. تاکنون در چین، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، تایلند، تایوان، مالزی، ایران، ایتالیا، استرالیا، آلمان، آمریکا، ویتنام، فرانسه، ماکائو، کانادا، امارات متحده، انگلیس، فیلیپین، هند، روسیه، اسپانیا، بلژیک، کامبوج، مصر، فنلاند، اسرائیل، کویت، عمان، افغانستان، اسرائیل، لبنان، نپال، سری لانکا و سوئد گزارش شده است. پس از چین بیشترین آمار قربانیان مربوط به ایران با ۱۴ نفر، کره جنوبی با هشت نفر،  ایتالیا هفت نفر و هنگ کنگ با دو نفر بوده است.

بانک مرکزی چین با ورود همه جانبه خود به بازارهای مالی این کشور تا حدی موجب دلگرمی معامله‌گران شده است. علاوه بر تزریق حدود ۲۴۰ میلیارد دلار منبع ارزی به بازار، بانک‌های دولتی و مقام‌های مختلف محلی چین از ارائه حدود ۲۰۰ میلیارد یوان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط خبر داده‌اند.

کریس وستون، مدیر موسسه ” پپر استون” گفت: امید می رفت که کندی شیوع در چین خبر خوبی باشد اما بازی به ناگهان عوض شد و در چندین کشور دیگر کرونا شروع به قربانی گرفتن کرده است.  

در اروپا و به دنبال قرنطینه چندین شهر در ایتالیا، مقامات فرانسه و اتریش از اتخاذ تدابیر امنیتی و بهداشتی شدید خبر داده اند. فرانسه پیش بینی کرده است با کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی گردشگر مواجه شود. اولیور وران، وزیر بهداشت فرانسه از رایزنی با همتایان اروپایی خود برای مقابله از ایجاد یک اپیدمی در اروپا خبر داده است.  

در حوزه جنگ تجاری به نظر می رسد پس از توافق نسبی با چین به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری پس از ۱۷ ماه اختلاف گسترده، اکنون توجه آمریکا معطوف به اتحادیه اروپا شده است. آمریکا تاکنون با ژاپن، کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین و کره جنوبی بر سر پیمان تجاری جدید که هدف آن کاهش کسری حساب تجاری این کشور و افزایش واردات محصولات آمریکایی است به توافق رسیده و با چین نیز فاز نخست توافق را امضا کرده است که طبق آن چین متعهد به افزایش ۲۰۰ میلیارد دلاری واردات خود از آمریکا طی سه سال شده است. دونالد ترامپ به زودی برای رایزنی در خصوص توافق تجاری جدید راهی هند خواهد شد.  

در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص “داوجونز ایدانستریال اوریج” با ۳.۵۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۹۶۰.۸۰ واحد بسته شد. شاخص “اس اند پی ۵۰۰” با ۳.۳۵ درصد ریزش تا سطح ۳۲۲۵.۸۹ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی ” نزدک کامپوزیت” با سقوط ۱.۰۱ درصدی در سطح ۹۲۲۱.۲۸  واحدی بسته شد.

انتظار می‌رود که با توجه به تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد چین و تعلیق فعالیت شرکت‌های خارجی در این کشور، خسارت‌های اقتصادی ناشی از این ویروس بر اقتصاد جهانی کماکان ادامه داشته باشد.

اکنون گزارشاتی از ابتلا به ویروس کرونا در ۳۳ کشور و هر پنج قاره جهان مخابره  شده است. تدروس آدناوم، کارشناس سرمایه گذاری در موسسه ” جبریاس جنرال” گفت: کاهش شمار مبتلایان به کرونا در چین خبر خوبی است اما نباید از این نکته غافل شویم که شرایط ممکن است بد تر شود. آیا این ویروس توانایی این کار را دارد؟ جواب واضحا مثبت است.

تیم گیرسکی، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه ” اینورنس کانسیل” گفت: ویروس کرونا در روزهای اخیر در صدر توجهات معامله گران قرار دارد چرا که مطمئنا رشد اقتصادی بخش بزرگی از جهان تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. شاید با توجه به روند کاهش سرعت شیوع بیماری بتوانیم امیدوار باشیم که این اوضاع زودتر تمام شود.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۳.۳۴ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۶۰۵.۴۱ واحدی پایین رفت. شاخص ” هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۴.۰۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۸۲۱.۴۱ واحد بسته شد.

در چین شاخص “شانگ‌های  کامپوزیت” ریزش ۰.۷۶ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۱۰۱.۴۴  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۱.۰۶ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۸۶۶.۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود.

از سوی دیگر انتخابات درون حزبی آمریکا به ایستگاه سوم خود رسید و به مانند نتایج به دست آمده در ایالت آیوا و نیوهمپشایر،  حزب دموکرات برنی سندرز را نامزد برنده در انتخابات ایالت نوادا معرفی کرده است در حالی که نامزد مطرح حزب یعنی جو بایدن توانسته جایگاه دوم را کسب کند.

در اردوگاه جمهوری خوهان، ترامپ توانست بیش از ۹۶ درصد آرای جمهوری خواهان را در رقابت با دو نفر دیگر به دست آورد و از اکنون باید وی را نامزد اصلی حزب جمهوری خواه در انتخابات سراسری ریاست جمهوری در ماه نوامبر دانست. با این حال با توجه به وزن بسیار بالای آرای ایالتی تگزاس، نیویورک و کالیفرنیا در تعیین نامزد نهایی دو حزب، نگاه ها بیشتر معطوف به نتایج این سه ایالت است. دور بعدی انتخابات داخلی در ایالت کارولینای جنوبی برگزار خواهد شد.

از طرف دیگر اکنون انتظار می رود مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا به زودی مذاکرات خود را برای امضای پیمان تجاری جدید آغاز کنند. انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده است.  

انگلیس اکنون در حال مذاکره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسا برگزیت است و انتظار می‌رود مذاکره با آمریکا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا و برگزیت قرار داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۳.۳۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۵۶.۸۳ واحد بسته شد.

شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با ریزش ۳.۹۴ درصدی در سطح ۵۷۹۱.۸۷ واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۴.۰۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۳۵.۲۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۴.۰۷ درصد پایین رفت و به ۹۴۸۳.۵۰ واحد رسید.

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت ” وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۵۲ درصد افزایش به ۵۱.۷۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۵۵ درصدی به ازای ۵۶.۶۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۱.۳۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۳۷.۰۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۳.۱۱ درصدی به ازای ۱۸.۳۷ دلار مبادله شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید