نرخ تورم در ترکیه و گرجستان چه قدر است؟

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم گرجستان در دوازده ماه منتهی به اوت با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۴.۹ درصد افزایش پیدا کرد که این رقم، بالاترین تورم ثبت شده در گرجستان از دسامبر سال ۲۰۱۷ تاکنون است. در بین بخش های مختلف، نوشیدنی‌ها با تورم ۸ درصدی، حمل و نقل با تورم ۴.۴ درصدی، فرهنگ و آموزش با تورم ۶.۲ درصدی و بهداشت و درمان با تورم ۳.۹ درصدی بیشترین نقش را در افزایش تورم داشته اند.

از سوی دیگر مسکن با تورم ۱.۶ درصدی و لوازم منزل با تورم ۱.۵ درصدی بیشترین نقش کاهشی را داشته اند. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم ماه اوت ۰.۷ درصد بوده است. متوسط نرخ تورم گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۱۷ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳.۳ درصد بوده است.

از سوی دیگر متوسط تورم سالانه ترکیه در دوازده ماه منتهی به اوت ۱۵.۰۱ درصد بوده است که ۱.۶۴ درصد کمتر از تورم ثبت شده در دوره منتهی به ماه قبل است. این نرخ تورم کمترین نرخ تورم ثبت شده در ترکیه طی ۱۵ ماه اخیر نیز محسوب می شود.

در بین بخش های مختلف تورم غذا و نوشیدنی ۱۷.۲۲ درصد و مسکن ۱۴.۰۲ درصدبوده است. بیشترین کاهش در بخش حمل و نقل با رسیدن از ۱۳.۶۷ درصد به ۶.۷۲ درصد به ثبت رسیده است. هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و سوخت را به دلیل نوسانات بالای آن در نظر نمی‌گیرد به ۱۳.۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در بازه زمانی ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳۴.۸۱ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به می ۱۹۸۰ با ۱۳۸.۷۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۶۸ با منفی ۴.۰۱ درصد بوده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید