وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش: صندوق ذخیره فرهنگیان باید اصلاح شودبه گزارش ایرنا سید محمد بطحایی افزود: برنامه‌هایی برای مشارکت سهامداران در فرآیند انتخاب هیات مدیره این صندوق در نظر گرفته شده است، تا آن‌ها در جریان فعالیت‌های صندوق قرار بگیرند.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، ادامه داد: اگرچه سهامداران اکنون نیز در جریان گزارشات مالی قرار می‌گیرند، اما این اطلاع پس از انتشار گزارش سال مالی است؛ با این حال اگر در انتخاب هیات امنا و مدیره مشارکت داشته باشند به‌یقین برخی از نگرانی‌ها از بین خواهد رفت.
بطحایی بر این نکته که سرمایه از دست‌ رفته فرهنگیان، با اهتمام قوه‌ قضاییه و مجلس بازمی‌گردد، تاکید کرد.
او با اشاره به برخی شبهه‌افکنی‌ها نسبت به حضور خود در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان در زمان وقوع فساد مالی توضیحاتی داد مبنی بر اینکه به عنوان عضوی از هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان نقشی در تخلفات مالی این صندوق نداشته است.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش دولت دوازدهم افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان دارای هیات امنا است، که مانند دیگر هیات‌ امناهای مشابه صرفا نقش سیاستگذاری دارد که سالی یکبار تشکیل جلسه می‌دهند و در آن جلسه صورت‌های مالی و گزارش حسابرسی را تشریح و تصویب می‌کند و رئوس کلی برنامه‌های صندوق را مورد بررسی و تایید قرار می‌دهد.
بطحایی ادامه داد: به علت فعالیت در پست معاونت مالی و اداری، به مدت دو سال عضو حقوقی هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان بودم که سال اول حضورم در هیات امنای این صندوق پس از اتمام کار سازمان حسابرسی و تهیه گزارش از عملکرد آن بود؛ با این حال در سال دوم با ملاحظه شبهات مالی و گزارشات به مسئله ورود کردم.
وزیر پیشنهادی وزارتخانه آموزش و پرورش توضیح داد: گزارش‌های حسابرسی توسط حسابرسان معتمد و مورد تایید «سازمان حسابرسی» تهیه می‌شود، لذا آنچه که به دست هیات امنا می‌رسد؛ با این وجود، هیات امنا پس از واقف شدن به تخلفات مالی پیگیری حقوقی آن را آغاز کردند.

**هیات امنای صندوق حق دخالت در قراردادهای مالی را ندارد
به گزارش روز یک شنبه خانه ملت ( مجلس شورای اسلامی) بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: براساس قانون تجارت هیات امنا حق دخالت در وظایف هیات مدیره را ندارد؛ درواقع هیات امنا نمی‌تواند بگوید فلان قرارداد مالی، بسته شود یا نشود یا فلان مبلغ پرداخت نشود چراکه این هیات تنها وظیفه سیاستگذاری برای صندوق را داشته و تنها سالی یکبار تشکیل جلسه می‌دهد.

**اعلام آمادگی رئیس تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره برای دفاع از بطحایی در صحن علنی/کوچکی‌نژاد شهادت می‌دهد
بطحایی با تاکید بر اینکه جبار کوچکی‌نژاد به‌عنوان رئیس تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان گفته که حاضر به شهادت و دفاع از وی در صحن علنی است، تصریح کرد: کوچکی‌نژاد بارها گفته‌است، طی مدت آغاز به کار تحقیق و تفحص از صندوق و بررسی اسناد هیچ رد پا و اثری از تخلف اینجانب یا شراکت در تخلفی دیده نشده است.

**گزارش مالی بانک سرمایه به مسئولان حسابرسی صندوق منعکس نمی‌شود
وزیر پیشنهادی وزارتخانه آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه این تخلفات مالی در زمان قبل از سرپرستی وی بر وزارت آموزش و پرورش رخ داده بود، درباره عملکرد بانک سرمایه در این پرونده توضیحاتی داد.
بطحایی اظهار داشت: گزارش مالی بانک سرمایه به دلیل تابعیت از قانون بانک‌ها به مسئولان حسابرسی صندوق ذخیره فرهنگیان منعکس نمی‌شود و فقط در برابر بانک مرکزی پاسخگو هستند؛ حتی اگر صندوق دارای تمام سهام بانک سرمایه باشد در برابر سهامداران و مدیران آن پاسخگو نیست.

سیام*3061** 1823 تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید