تاکید صالحی بر همبستگی مسلمانان با پیروان ادیان الهی در جامعه ایرانبه گزارش خبرنگار ایرنا، سیدعباس صالحی عصر چهارشنبه در دیدار با «پل گالا گر» وزیر امور خارجه واتیکان با تاکید بر این مطلب افزود: امنیت شخصی و مذهبی ادیان توحیدی و الهی در ایران با توجه به شرایط منطقه بسیار مناسب است و مسیحیان، یهودیان، ارامنه و… در کنار مسلمانان ایرانی درکشور ما به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند.
وی گفت: خصلت تساهل و مدارای جامعه ایرانی و سیاست رهبری در ایران به گونه ای است که می توان مدعی شد ایران در خاورمیانه تنها کشوری است که در آن همه ادیان الهی در کنار یکدیگر به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در دهه های اخیر ایران و واتیکان روابط خوبی با یکدیگر داشته اند و امیدوارم این دیدار در گسترش و تعمیق روابط آن ها تاثیرگذار باشد.
صالحی گفت: انتظار می رود با توجه به اشتراکات ادیان ابراهیمی با یکدیگر در حوزه های اعتقادی از جمله عدالت، معنویت، صلح جهانی و … شاهد همکاری های مشترک بیشتری باشیم. ایران و واتیکان در زمینه های صلح و آرامش در منطقه و همچنین توجه به نهاد خانواده به عنوان کهن ترین نهاد اجتماعی دیدگاه های مشترکی دارند که می توانند در آن همکاری های مشترکی داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سابقه حضور مسیحیان در ایران ادامه داد: این سابقه طولانی است و مسیحیان پیش از اسلام در ایران حضور داشته اند و اکنون نیز مسیحیت جزو ادیان رسمی کشور محسوب می شود. تعدادی از کلیساهای تاریخی و مقدس مسیحیان در ایران است.
وی گفت: همزیستی خوب جامعه ایرانی و مسیحیان و همچنین دیگر ادیان الهی در طول سده های متوالی وجود داشته و بخشی از مدارای ایرانی قلمداد می شود.
صالحی ادامه داد: در تهران حدود ٤٠ کلیسا وجود دارد و انجمن های مختلف فرهنگی، ورزشی، هنری و رسانه های مختلف مکتوب و غیر مکتوب از آنها وجود دارد و از این طریق به فعالیت های مذهبی، شهروندی خود می پردازند.
وی در عین حال تصریح کرد: در ایران بر اساس حمایت فضای اجتماعی جامعه و تاکیدات رهبران سیاسی، تلاش شده تا پیروان ادیان الهی در زندگی شهروندی و مناسکی خود مشکلی نداشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه گروه های متعلق به ادیان ابراهیمی و توحیدی فعالیت های اجتماعی خود را پیگیری می کنند و از آزادی های قضایی و فقهی یکسانی برخوردار هستند.
وزیر امور خارجه واتیکان نیز در این دیدار گفت: خوشحالم که به عنوان نماینده پاپ با مقامات ایرانی ملاقات می کنم.
پل گالا گر افزود: هدفم از این سفر تقویت روابط دیپلماتیک ایران و واتیکان با یکدیگر و همچنین تسهیل امور کلیسا و سنت های آن است.
وی با اشاره به تاکیدات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر افزایش روابط دو کشور ادامه داد: در بسیاری از زمینه ها از جمله استحکام خانواده، مسایل اجتماعی و اخلاقی اشتراکات بسیاری داریم و حل و فصل بسیاری از منازعات جهانی از جمله اولویت های کلیسا محسوب می شود.
پل گالا گر گفت: جامعه مسیحی در ایران سهم مهمی دارند و مورد احترام هستند. خوشحالم آزادی های فقهی و قضایی نیز برای مسیحیان در ایران وجود دارد.
وزیر امور خارجه واتیکان در بخش دیگری از سخنان خود بر ایجاد شرایط گفت وگو و تعامل میان ایران و واتیکان تاکید کرد.
در این دیدار حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و امین عارف نیا مدیرکل حوزه وزارتی حضور داشتند.
فراهنگ ** 9012 ** خبرنگار: زهرا امیری * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید