تنها ١٥ درصد صنعت چاپ کشور مربوط به حوزه نشر و کتاب استبه گزارش ایرنا، غلامرضا شجاع شامگاه چهارشنبه در هفتمین جشنواره صنعت چاپ که در سالن تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد،افزود: در حال حاضر 10 هزار واحد صنعتی چاپ در کشور وجود دارد که برای 100 هزار نفر شغل ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه که ٨٥ درصد از صنعت چاپ کشور به بخش برچسب و بسته‌بندی مربوط می‌شود،اظهار کرد: لازم است بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های صنعت چاپ در این بخش متمرکز شود.
این مسئول با بیان اینکه واردات اقلام چاپی در سال گذشته در کشور به ٨٣ هزار تن کاهش یافته است،افزود: در سال ٩٤، ١٤٣ هزار تن اقلام چاپی به کشور وارد شده بود.
شجاع با بیان اینکه نیاز بخش فرهنگ به چاپ طی چند دهه گذشته افزایش یافته است، تاکید کرد: صنعت چاپ علاوه بر کارکردهای فرهنگی از پول‌سازترین‌ها صنعت ها به شمار می‌رود.
وی افزود:صنعت چاپ باید کشورمان به عنوان یک صنعت راهبردی شناخته شود اما تا نقطه مطلوب در این خصوص فاصله زیادی وجود دارد.
شجاع ادامه داد: این صنعت هم به صورت مستقیم اشتغالزایی دارد و هم می تواند به صورت غیرمستقیم در ایجاد شغل برای سایر حوزه ها و صنایع، همچنین توسعه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه نقش آفرینی کند.
وی یکی از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید را در حمایت از این صنعت امضای تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد برای تحت پوشش قرار گرفتن صنعت چاپ کشور زیر نظر وزارت صنعت، معدن وتجارت دانست و اضافه کرد: به این موضوع در دولت‌های قبلی توجهی نشده بود.
نماینده تشکل های صنعت چاپ استان های کشور تصریح کرد: فرسودگی ناوگان صنعت چاپ از دیگر چالش های فراروی این صنعت است که در این زمینه نیازمند نوسازی و استفاده از فناوری های جدید و بومی‌سازی هستیم.
وی با بیان اینکه متاسفانه ما در حوزه فناوری و ماشین‌آلات صنعت چاپ تقریبا وابسته هستیم و عمده ماشین‌ آلات این حوزه که کهنه و فرسوده اند از خارج کشور وارد شده و در اختیار اکثر چاپخانه‌ها قرار گرفته اند، افزود: البته چاپخانه‌های مدرنی نیز داریم که به خوبی فعالیت می کنند اما تعداد آن بسیار محدود است و باید با حمایت های دولت تمامی چاپخانه‌ها را مدرن و به روز کنیم.
7389*3013
خبرنگار: نسرین رحیمی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید